Metody lotowania

2. "Wdowieństwo" - metoda lotowania wg. braci Janssen

Jest to tłumaczenie artykułu Henk van Limpt. Prezentowany materiał zawiera przemyślenia rodziny Janssen z lat 90 - tych o postępowaniu z wdowcami.
Podstawą metody lotowania jest zbudowanie bardzo bliskiego kontaktu hodowcy z wdowcami . Ocena zachowania poszczególnych gołębi pomocna jest do oceny formy gołębi przed podjęciem decyzji uczestnictwa ich w locie. W sezonie lotowym w zależności od okresu lotów uczestniczą samce i samice . Prezentowana metoda zalecana jest szczególnie dla hodowców ,którzy są dobrymi obserwatorami życia w gołębniku oraz hodowców , którzy nie są zwolennikami dużego stada gołębi.


Specjalna porada !
W przygotowaniu i w czasie całego sezonu lotowego bardzo poważnie bierz pod uwagę opiekę nad wdowami. Spróbuj utrzymać je w super zdrowiu. Szanuj swoje ptaki. Louis głośno komentuje i podkreśla wskazując palcem w powietrze . Wielu hodowców ze względu na modę oraz możliwości uzyskiwania błyskotliwych wyników rezygnuje z lotowania metoda gniazdową. Zapomina o hodowli młodych gołębi na przyszłość. Musisz rozważyć jak to rozegrać i pogodzić to w grze wdowieństwem.

WDOWCE - sposoby postępowania

Wdowce karmione są dwa razy dziennie tj. o godz. 700 i w 1800.

Poranna porcja karmy to mieszanina drobnych ziaren zawierająca łuskany owies , szczyptę drobnego słonecznika, rzepak oraz siemię lniane . Ten rodzaj karmy stosowany jest przez cały rok . W zależności od pory roku oraz cyklu życia gołębi zmieniane się tylko jej proporcje. Ilość porannej dawki karmy przeważnie jest taka sama i mieści się w trzech palcach tj. kciuk, palec pośredni i wskazujący .

W porze wieczorowej wdowcy dostają normalną dawkę lotową. W pierwszym dniu tygodnia karma jest dietetyczna , lekkostrawna . Do niej dodatkowo dodaje się około 25% pszenicy . Sposób karmienia jest podobny jak dla metody gniazdowej. Każdy wdowiec karmiony jest oddzielnie w swojej celi. Przed porannym karmieniem zespół wdowców odbywa trening . Flaga lub inne metody zmuszania do intensywnych lotów nie powinny być stosowane. Charel komentuje: ty nie musisz straszyć gołębi, one muszą latać z własnej woli ." Hodowcy , którzy utrzymują w locie ptaki wbrew ich chęci przyczyniają się często , że okoliczne dachy lub pola są często przez nie okupywane . Dla przykładu "De Oude Witoger" często okupywał wylot gołębnika dla młodzieży.
Każdy z wdowców wychowuje po jednym młodym. Samce ustawia się na wdowieństwo w momencie ,kiedy młode mają około 10 dni. W tym czasie usuwane są wszystkie samice z gołębnika dla wdowców. Przenosi się je do osobnego miejsca.

Gołębnik dla wdowców znajduje się nad gołębnikiem rozpłodowym i młodzieży. Do pytania czy jest to prawidłowość ? wg braci Janssen tak postępują od "zawsze" i według nich nie ma to większego znaczenia. Jest to tylko spowodowane brakiem miejsca. Przy okazji istotna uwaga ! Wdowcy nie zwracają zbytnio uwagi na ostre dźwięki pochodzące z innych gołębników. Bracia Janssen wychodzą z założenia, że obecność hodowcy jest bardzo pożądana. Charel nie rzadko po kilka razy na dzień odwiedza gołębnik przy okazji doglądania młodzieży. Jego wdowcy cały czas czują obecność hodowcy, to tak jak w rodzinie.

Komentarz do pytania - Jak widzisz wdowcy są w doskonałej formie i sposób w jaki to ujawniają jest bardzo różny i indywidualny dla każdego z nich . Dla przykładu 'Schalie-blauwe' po odbytym codziennym treningu zawsze siadał na desce wylotu a "Het Licht" zachowywał się tak jakby chciał lądować na dach, a potem raptownie wystrzelał w niebo jak rakieta.

Istotne uwagi do zapamiętania
 • Wdowcy bez względu na wiek zawsze latają razem, w tej samej drużynie.
 • Gołębie roczne układane są do pustych cel. Przed koszowaniem na lot pokazuje im się tylko miskę lęgową.
 • Przed wkładaniem na lot, starszym wdowcom nie pozwala się na zbliżenie z samicami.
 • Wdowce w celi gniazdowej z miską lęgową po krótkiej randce ze swoimi damami kładzione są w kosze. Czas wspólnego przebywania jest istotny, nie można dopuścić do ich seksualnego zbliżenia.
 • Wdowcom po odbytym locie pozwala się przebywać razem z samicami przez około pół godziny.
W przypadkach:
 • spóźnienia z lotu lub złej pogody ,
 • nad wyraz trudnego lotu .Wdowcom pozwala się na nieco dłuższą randkę.
 • czyni się to także w przypadku, kiedy samiec z lotu spóźni się cały dzień. W takich przypadkach pozostali wdowcy zamykani są w swych celach.
Po zabraniu samic, gołębnik wdowców jest zaciemniany. Czyni się to poprzez położenie zasłony na okno . Zasłonę usuwa się wieczorem. Ona nie może utrudniać dostępu świeżego powietrza do gołębnika. Wdowcy mają dużą swobodę w obrębie swojego gołębnika . W ich celach do odpoczynku umieszcza się drewniane klocki. Miski lęgowe są poza gołębnikiem i pokazywane są tylko przed i po locie wraz z samicami.
Wg. braci Jannesen:
 • częste sprzeczki wdowców ,
 • rywalizacja o miejsce , o cele gniazdowe
 • czy objawy rozgniewania blokujących otwór wlotowy wdowców , mogą sugerować walkę o terytorium, a przez to lepsze wyniki lotowe.
Wymienione oznaki często były brane do oceny kondycji gołębi przed wkładaniem ich do kosza i dawały potwierdzenie wysokich rezultatów z lotów.

Wdowiec, który nie uczestniczy w lotach pozostaje w gołębniku i nie podlega procedurze randki z samicą . Jest on zamykany w celi na czas koszowania innych wdowców. Cele lęgowe wdowców na czas lotów są zamykane.
Dwukrotne odbywanie w tygodniu lotów nie jest problemem dla wdowców (komentarz : w Belgii i Holandii często rozgrywane są loty w tygodniu.) Według Charel. "opowieści hodowców , którzy twierdzą , że wdowce układa się w ich rytm, że w czasie dwukrotnych lotów w tygodniu jest zwykłym kieratem."
Charel komentuje:
 • każdy wdowiec jest inny i dostaje coś szczególnego,
 • jeden jest nieśmiały inny zaś bardzo apodyktyczny, despotyczny.
Istotnym w całości kształtowania i prowadzenia wdowieństwa jest dobrze poznać swoje gołębie.

Kiedy samiec nie potrafi się oddawać w swej celi lęgowej i terytorium to ten rodzaj gołębia nie nadaje się być wdowcem.

Samce potrafią utrzymywać emocjonalnie wdowieństwo przez trzy miesiące . Wydłużenie ich sprawności lotowej nie jest problemem . Po powtórnym połączeniu w pary z ustawieniem na jednego młódka , wdowcy z dobrym skutkiem mogą brać udział w dalszych lotach w metodzie gniazdowej. Komentarz: daje to dobre rezultaty w lotach na długie dystanse.
Według braci Janssen, samce po wielu latach lotowań suchym wdowieństwem tj. na jajkach , mogą być też dobrymi lotnikami w metodzie gniazdowej . Oni mają w tym obszarze dużo dobrych doświadczeń z przeszłości . Czasami jest trochę zamieszania w przypadku powrotu samicy i samca w tym samym czasie . W przypadku braku chęci powrotu na czas samicy zbawiennym środkiem dla wdowca jest pokazanie mu lubieżnicy , zamiast stałej partnerki. W przypadku , kiedy samiec osiąga dobre rezultaty w lotach nie należy zmieniać mu partnerki. Charel dodaje: "Wdowca można utrzymać w dobrej kondycji do czasu zniesienia przez samicę jajka . Jest to normalny cykl życia gołębi. Po dwutygodniowej przerwie można z powrotem wdowca wstawić w cykl lotów".

WDOWY - sposoby postępowania
 • Według braci Janssen wdowy odgrywają kluczową rolę w lotowaniu wdowieństwem. Charel podkreśla, że samica musi całkowicie oddać się miłości ze swym partnerem. Jeśli ona nie jest mu przychylna należy spróbować rozgniewać wdowca, w takich przypadkach nigdy nie pokazują innej samicy.
 • Po pokazywaniu wdowcom-roczniakom, samic natychmiast przenosi się je do gołębnika dla wdów.
 • Przed planowanym powrotem wdowców z lotu , partnerki ponownie zamyka się w celach gniazdowych wdowców z miskami lęgowymi.
 • Samice wdowy podlegają specjalnej opiece. Szczególnie Louis podkreśla istotę opieki. Program karmienie jest taki sam jak dla wdowców. Samice przebywają w zamknięciu przez cały sezonu lotowy, Pozostają w wolierze przez okres około trzech miesięcy. Aby zapobiec przypadkom wzajemnego zainteresowania się sobą samice pozostają w wolierze przez cały dzień i tylko wieczorem przechodzą do gołębnika.
 • Taki sposób opieki nad wdowami wskazuje , że miłość dla ptaków stawiana jest wyżej od uzyskiwania za wszelka cenę wyników lotowych . Samice nigdy nie są zamykane oddzielnie.
 • Według braci Janssen samica w przybliżeniu tylko do 5 lat jako wdowa może wykazać swoje możliwości .
 • Znane są różne sztuczki magiczne . Tak jak w książce , iluzje samicy w pełni nakręcają miłosną idyllę swojego partnera.
Rada dla początkujących hodowców - nie używaj samicy jako wdowy dłużej niż 2 lata.
Co do różnych odmian systemu wdowieństwa to bracia Janssen nigdy nie stosowali wdowieństwa totalnego , równoległego wdowieństwa samcami i samicami lub wdowieństwo samicami.
 • Samice wdowy po okresie trzech miesięcy mogą być włączane ponownie w cykl lotowań. Jest to możliwe ze względu na belgijski program lotów, który pozwala na organizowanie wielu dodatkowych lotów.
powrót ...